Úvodní stránka » Apple novinky

iFixit rozebrali nový Mac mini, potvrdili domněnky o nerozšiřitelnosti

21 října 2014 Autor: Vláďa Janeček

Počítač Mac mini patřil mezi ty jablečné produkty, které byly vždy velmi dobře upgradovatelné přímo uživatelem. A to nejen z pohledu operační paměti, tak i pevného disku. První generace počítače měly dokonce snadno vyměnitelný i procesor.

Pohled do útrob Maca mini

Pohled do útrob Maca mini

Nové generace, kterou Apple představil v minulém týdnu, však již tak dobře rozšiřitelné nejsou. Ruku v ruce s trendem, který Apple v poslední době prosazuje stále častěji, je v počítači operační paměť pevnou součástí základní desky počítače a není možné ji uživatelsky vyměnit. Což je velmi špatné pro použitelnost počítače do budoucna, protože čtyři gigabajty paměti, kterými je osazen základní model, je na hranici slušné použitelnost již dnes (více o konfiguracích nových Maců mini se dočtete v tomto našem článku).

Poslední rozšiřitelnou částí tak zůstává pevný disk, pro jehož výměnu je však zapotřebí vyjmout jak základní desku, tak i napájecí adaptér, což není úplně triviální záležitost.

Zdroj:iFixit

 • Martynet

  A proc si rovnou nekoupit model s 8 nebo 16 GB ram? Mate pak klid a nemusite resit upgrade.

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  • emkei

   Ano, to je reseni. Sam jsem zvazoval 2012 vs 2014. Kdyz pominu milticore vykon, tak pri sebemensim problemu s RAM (vedle disku nejpostihovanejsi cast pocitace) se musi menit cela deska.. a to neni nejlevnejsi =( 2012 z tohoto duvodu u mne vyhral.

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   • hotovson

    take jsem to vyresil nakupem modelu 2012 (dokud je k dostani z prvni ruky) – QC i7 s 16GB RAM

    Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   • Kyssi

    Toto je vělmi zajímavá myšlenka. Jen bych se chtěl doptat, zda by nemělo význam uvažovat i o serverovém modelu 2012. Do něj se dají nacpat 2 TB.

    Vím, mohu to připojit externě, ale tak…

    Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

    • emkei

     Ja to vyresil nakupem 2,3 quad, 16 gb a dal si tam 256 ssd.. 2 tb pak radeji vyuziji jako externi disk

     Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0