Úvodní stránka » Apple novinky

Hry, které nabízejí in-app nákupy, nebude Google nazývat „Zdarma“. Co na to Apple?

8 října 2014 Autor: Matej Rumanovský

Google před nedávnem zpřísnil ochranu kolem in-app nákupů, aby zejména ve hrách určených pro děti uchránil kreditní karty rodičů od nežádoucích nákupů. Tyto změny přicházejí na žádost Evropské komise, která již tento problém řeší delší dobu a chce, aby se obchody i vývojáři řídili nastavenými pravidly. Jak uvedl Google, do konce září přestal tyto hry nazývat jako dostupné zdarma a také před každým nákupem požaduje nutné ověření platby.

Stejně i Apple prý chápe nařízení komise, ale nestanovil žádnou konkrétní akci, která by měla být provedena v nejbližší době. Právě to se může jevit jako jistý nesouhlas. Apple však říká, že dělá „více než ostatní“ z hlediska ochrany spotřebitele před těmito nákupy, například novinkou v iOS 8, kterou je funkce „Ask to Buy“. Ta zabrání dětem uskutečnit nákup, pokud jej neschválí rodiče. Tento postup však má své nevýhody: prvně musí všechna zařízení v rodině (minimálně tedy dětské i rodičovské) používat iOS 8 a současně musí být pro toto použití zkonfigurované. Oproti tomu řešení nastavené Google pro vlastní obchod je plošně funkční u všech přístrojů.

In-app nákupy dokáží zdarma dostupnou hru pořádně prodražit

In-app nákupy dokáží zdarma dostupnou hru pořádně prodražit

Co komise požaduje? Konkrétně to, aby hry označené jako „Zdarma“ přímo neodkazovaly děti na nákup v aplikaci, aby bylo jasné, jak byly platby nastaveny, a v neposlední případě aby poskytovaly email na případné dotazy a stížnosti. Podle vice prezidentky Neelie Kroesové komise uznává, že jsou tyto platby legitimním obchodním modelem, je ale třeba, aby vývojáři pochopili a dodržovali právní předpisy EU již během tvorby aplikace. V případě vymáhání práv a porušení dohody přenechá komise řešení problému vnitrostátním orgánům, přičemž ale bude mít přímý dohled.