Úvodní stránka » Apple novinky

S čím přichází nový procesor Apple A8?

6 října 2014 Autor: Matej Rumanovský

Apple se může pochlubit masivním zlepšením výkonnosti v nejnovější řadě procesorů, které jsou až 84krát rychlejší, než čipy použité u první generace iPhonu. Procesor Apple A8, který je umístěn v nitru iPhonu 6 i 6 Plus, je vybaven 6jádrovým grafickým čipem PowerVR Series6XT GX6650 (dle analýzy AnandTechu).

Graf výkonu nového procesoru Apple A8

Graf výkonu nového procesoru Apple A8

Nový čip také obsahuje Adaptive Scalable Texture Compression (ASTC) jednotku patřící do rodiny OpenGL, což představuje relativně nový standard pro kompresi textur. Díky tomu může být označen jako grafický procesor nové generace. ASTC umožní vyrábět chipy energeticky efektivnější, přičemž však stále zachovávají vysokou úroveň výkonnosti.

Rychlost byla stanovena na 1,4 GHz, což je však oproti chipu A7 zvýšení pouze o 100 MHz. Právě to přináší domněnku, že Apple chce procesor A8 v blízké budoucnosti vylepšit a možná se už objeví i během představování nového iPadu. Podle portálu MacRumors by měl nést název A8X, který by měl obsahovat nový iPad Pro. Podle něj bude disponovat mnohem větší rychlostí.

Jediná věc, která se v čipu nezměnila, je velikost paměti RAM. Už od modelu iPhone 5 zůstává na velikosti 1 GB.

Zdroj: AppleInsider


Štítky:,